Obecny czas to Śro 15:06, 22 Sty 2025 | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum Yoshimura Strona GłównaForum Yoshimura Strona Główna
Użytkownicy Grupy Rejestracja Zaloguj

SILNIKI: Honda B-seria
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Yoshimura Strona Główna » Technika
Zobacz poprzedni temat | Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gomesh
Administrator



Dołączył: 30 Gru 2006
Posty: 223
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gałkowice Nowe

PostWysłany: Nie 15:35, 31 Gru 2006    Temat postu: SILNIKI: Honda B-seria

Silnik znany głównie z Civica VTi o pojemności 1,6L i mocy nominalnej 160 KM, już seryjnie dysponuje dobrymi parametrami, jednak to nie kres jego mozliwości. Pierwsze jednostki napędowe serii B na rynku pojawiły się dwano, bo w 1989 r. Zastosowany w Hondzie Integra Xsi oraz Rsi, a następnie Hondzie CRX 4-cylindrowy silnik o 16 zaworach (B16A1) dysponował mocą 150 KM i wyposażony był w 2 wałkowy rozrząd z systemem VTEC, pierwszy w świecie układ elektronicznie sterowanych zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów (ale o tym za chwilę)...
System VTEC pozwolił jednocześnie podwyższyć maksymalną moc i poprawić elastyczność przy niskich obrotach, zapewniając tym samym znakomite osiągi przy niewielkiej pojemności. To właśnie dzięki tej technologi VTEC, silniki serii B zyskały tak więlką sławę i miliony wielbicieli w tym mnie Wink . Sam silnik mozna zaliczyc do jednostek długoskokowych, co przyczynia się do redukcji długości bloku i dodatkowo poprawia charakterystykę w dowolnym zakresie obrotów. Denka tłoków, na wypadek dużego obciążenia cieplnego wyposażono w natrysk oleju - co pozwala na dość skuteczne ich chłodzenie. Na uwagę zasługuje również głowica w serii B która jest na tyle dobrze skonstruowana iż nie wymaga obróbki nawet przy dość zaawansowanym tuningu. W 1992 roku, wraz z nowym Civicem nadszedł czas najbardziej popularnego silnika tej serii a mianowicie B16A2. Występującego we wszystkich odmianach Civica. Różnił się od A1 podwyższonym stopniem sprężania oraz innymi wałkami rozrządu co pozwoliło na wzrost mocy do 160 KM. Jak na początek lat '90 robiło wrażenie. 100 KM uzyskiwanych z litra pojemności bez żadnego doładowania to rekord w klasie. W B16A2 system VTEC przełączał rozrząd na ostre, sportowe nastawy przy 6 tysiącach obrotów. Poniżej tych obrotów wydawał się ospały, ale przyspieszenie oraz dzwięk silnika wykręconego na 7-8 tysiaka rekompensował te niedogodnościz nawiązką. Przy okazji sprzęgło otrzymało nowe hydrauliczne sterowanie, to istotna informacja szczególnie dla tych co planują SWAP tej jednostki napędowej do starszej generacji Civica czy CRX'a. Kolejna generacja Civica (1996-2000) też miała serce B16A2 z ta różnicą iż wersja 5 dziwiowa oraz kombi otrzymały jednostkę o powiększonej pojemności skokowej (B18C4 - gdzie 18 to skrót od pojemności 1,8 litra). Na rynku Japońskim (tzw.wersja JDM) Civic miał silnik 1,6 litra o kryptonimie B16B i mocy 185 KM. Kwintesencją serii B była jednostka napędowa montowana w Hondzie Integrze Type-R - B18C6. Dzięki jeszcze większej kompresji oraz innym wałkiem rozrządu legitymował się mocą 190 KMa w wersji JDM nawet 200 KM.

VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control)

System elektronicznie sterowanych zmiennych faz i skoków zaworów VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) stał się już typowym dla silników Hondy sposobem łączenia ognia z wodą. Produkuje się obecnie 4 wersje tego systemu, różniące się przeznaczeniem bądź istotnymi cechami konstrukcyjnymi. W silniku o pojemności skokowej 1,5 litra stosuje się wersję ekonomiczną systemu, zwaną wcześniej VTEC-E. Bloki i głowice silników VTEC wykonywane są w wysokociśnieniowej technologii odlewniczej przyspieszającej proces produkcji. Aluminium zawiera włókna krzemowe podwyższające wytrzymałość odlewu, co pozwala nieco skrócić silnik i podwyższyć jego sztywność, a w wyniku otrzymać więcej miejsca pod maską i mniej hałasu. Tak zwana otwarta struktura bloku oznacza istotnie uproszczenie procesu odlewniczego. Teoretycznie powinno to powodować spadek sztywności silnika, ale dzięki zastosowaniu zaawansowanych analiz komputerowych udało się uniknąć tego zjawiska. Ścianki bloku tego silnika schodzą poniżej osi łożysk wału korbowego. Stosuje się też bardzo sztywne, aluminiowe pokrywy łożysk. Silnik VTEC można zaliczyć do jednostek długoskokowych, co przyczynia się do zredukowania długości silnika i poprawia jego charakterystykę w zakresie niskich prędkości obrotowych. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie kawałek metalu, z jakim można się spotkać w codziennym życiu. Tuleje cylindrowe silnika wykonano bowiem z kompozytu FRM, czyli aluminium wzmacnianego włóknami węglowymi. Takie rozwiązanie pozwala na znacznie szybsze odprowadzanie ciepła, niż w przypadku typowych tulei cylindrowych odlewanych z żeliwa. W rezultacie można istotnie zmniejszyć wymiary silnika, bądź znacznie podnieść jego moc, bądź - jak w tym przypadku - zachowując moc i wymiary podwyższyć trwałość silnika. Dodatkowe korzyści płynące z tej technologii to większa odporność na zużycie i mniejsza masa silnika. Na wypadek nietypowych, awaryjnych przeciążeń cieplnych silnika, zastosowano rozwiązanie po raz pierwszy sprawdzone przez Hondę w turbodoładowanych silnikach Formuły 1: zestaw dysz natryskujących olej na denka tłoków, celem ich ochłodzenia. Silnik VTEC wyposażono w całkowicie pływające tłoki (znane już z Hondy Legend), co pozwoliło zmniejszyć wysokość tłoka nad osią korbowodu, a dzięki temu zredukować hałasy wywołane tak zwanym przekładaniem się tłoka. Silniki znane z Accorda i Prelude zyskały sobie sławę jednostek czterocylindrowych przewyższających miękkością pracy wiele silników V-6. Taki efekt osiągnięto stosując dwa wałki wyrównoważające siły bezwładności drugiego rzędu. Wałki umieszczono w bloku po obu stronach wału korbowego nieco powyżej jego osi. Wałki napędzane paskiem zębatym obracają się dwa razy szybciej od wału korbowego. System ten pozwala na bardzo skuteczną redukcję drgań silnika przy średnich i wysokich obrotach, czyli typowych dla silnika warunkach pracy.

VTEC-E SOHC

Silnik posiada po dwa zawory ssące i dwa wydechowe w każdym z 4 cylindrów. System VTEC w tej wersji steruje tylko pracą zaworów ssących, zawory wydechowe działają tak, jak w innych silnikach 16 zaworowych.Każdy z 8 zaworów silnika VTEC posiada oddzielną krzywkę i dźwignię do pracy przy małych i średnich prędkościach obrotowych. Jeden z dwóch zaworów dolotowych każdego z cylindrów otwiera się tylko na tyle, by uniknąć przegrzewania się gniazd zaworowych. Drugi z zaworów ma również skrócony skok, co powoduje nadanie dużej prędkości zasysanej mieszance. Zawirowanie jest tak duże, że umożliwia spalanie mieszanki o zubożonym składzie.Jeśli warunki pracy wskazują, że potrzebna jest większa moc wyjściowa, to komputer sterujący pracą silnika otwiera zawór elektromagnetyczny, doprowadzając do dźwigni zaworowych olej pod ciśnieniem. Dźwignie zaworów dolotowych każdego z cylindrów zostają dzięki temu spięte w jeden mechanizm, a do pracy wchodzi trzecia środkowa dźwignia zaworowa. Oba zawory dolotowe zaczynają wtedy pracować, w typowy dla wysoko wysilonych silników szybkoobrotowych. Jednocześnie mieszanka paliwowo - powietrzna zostaje wzbogacona do składu stechiometrycznego. Moment zmiany trybu pracy zależy od obciążenia silnika: następuje on przy 2700 obr/min przy pełnym otwarciu przepustnicy, a przy spokojnej, delikatnej jeździe spalanie ubogiej mieszanki jest kontynuowane aż do 3300 obr/min.

VTEC DOHC

System DOHC VTEC pozwala jednocześnie podwyższyć moc maksymalną, poprawić elastyczność na niskich obrotach, zapewnić znakomite osiągi, utrzymać w ryzach zużycie paliwa i nadać silnikowi niepowtarzalne brzmienie wywołujące ciarki na plecach.Celem stosowania systemu VTEC jest jak najlepsze napełnienie cylindrów mieszanką paliwowo - powietrzną w całym zakresie prędkości obrotowych silnika. Wiadomo, że przy wysokich obrotach silnika, zawory powinny pozostawać otwarte przez dłuższą część obrotu wału korbowego, by dać mieszance, a później spalinom dość czasu na pokonanie sił bezwładności. Niestety, fazy rozrządu dostosowane do wysokich obrotów silnika powodują problemu przy niskich i średnich obrotach. Mieszanka paliwowo - powietrzna ma wtedy tendencję do uciekania z cylindra, a już wypchnięte spaliny wpływają z powrotem do komory spalania. Idealnym rozwiązaniem byłyby więc inne fazy otwarcia zaworów przy niższych , inne przy wyższych obrotach silnika - i właśnie to zapewnia system DOHC VTEC. Dla każdego z 16 zaworów silnika DOHC VTEC zastosowano oddzielną krzywkę i dźwignię zaworową do pracy przy małych i średnich prędkościach obrotowych nie przekraczających 2700 - 3500 obr/min. Zawory mają stosunkowo krótkie czasy otwarcia i ograniczony skok. Dodatkowo, jeden z dwóch zaworów dolotowych każdego z cylindrów zaczyna otwierać się nieco później, co powoduje lepsze zawirowanie mieszanki. Po przekroczeniu pewnej prędkości obrotowej (zależnej od obciążenia silnika, otwarcia przepustnicy i temperatury płynu chłodzącego), komputer sterujący pracą silnika otwiera zawór elektromagnetyczny, doprowadzając do dźwigni zaworowych olej pod ciśnieniem. Dźwignie par zaworów dolotowych i wylotowych każdego z cylindrów zostają dzięki temu spięte w jeden mechanizm, a do pracy wchodzi trzecia, środkowa dźwignia zaworowa. Zawory zaczynają wtedy otwierać się nieco wcześniej, zamykać nieco później, a ich skok jest w każdej chwili większy niż poprzednio - jest to podstawową zasadą działania systemu VTEC. Warto dodać, że przejście z jednego trybu pracy rozrządu w drugi jest praktycznie nie do zauważenia dla kierowcy.Niekiedy stosuje się w parze zmienna geometrię kanałów dolotowych. Gdy silnik przekracza 4800 obr/min, otwiera się dodatkowy kanał powietrzny, zaspokajając rosnący apetyt jednostki napędowej. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać odpowiednio dużą prędkość zasysanego powietrza w pełnym zakresie prędkości obrotowych.

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Maniek
Administrator



Dołączył: 30 Gru 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gałkowice Nowe

PostWysłany: Nie 16:08, 31 Gru 2006    Temat postu:

nic dodać nic ująć... Drzemiąca moc samuraja WesolyWesoly

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Gallardo
Renault Megane



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 170
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:17, 14 Maj 2007    Temat postu:

musze sobie zrobic szybki kurs wiedzy na temat silników bo na prawko ide! (huurra) ehh trzymajcie kciuki! Gomesh moge liczyć na korepetycje u Ciebie??

Post został pochwalony 0 razy
...
Zobacz profil autora
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Yoshimura Strona Główna » Technika
Wyświetl posty z ostatnich:   
 
 
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:  

Strona 1 z 1


Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Theme created OMI of Kyomii Designs for BRIX-CENTRAL.tk.